قالب وبلاگ قالب وبلاگ

اخباردنیایی فناوری و کامپیوتر
 
اخبار و اطلاعات جدید فناوری و کامپیوتر

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 اسفند‌ماه سال 1389 توسط یونس

نقد بازی Prince of Persia Forgotten Sands
   

 وقتی که نام بازی Prince of persia یا شاهزاده ی ایرانی شنیده می شود تمام افکار عمومی سمت یک بازی با فرهنگ فارسی سوق پیدا می کند .
در این شماره از بازی شاهزاده ی پارسی داستان در ظاهری خوب گنجانده شده ولی یک سری سوتی هایی که سازندگان در بازی قرار دادند ابدا قابل بخشش نیست.
...

نقد بازی Prince of Persia Forgotten Sands
   

 

 وقتی که نام بازی Prince of persia یا شاهزاده ی ایرانی شنیده می شود تمام افکار عمومی سمت یک بازی با فرهنگ فارسی سوق پیدا می کند .
در این شماره از بازی شاهزاده ی پارسی داستان در ظاهری خوب گنجانده شده ولی یک سری سوتی هایی که سازندگان در بازی قرار دادند ابدا قابل بخشش نیست.
در ابتدا شاهزاده ی ایرانی ما خود را در نبردی می بیند که علیه برادرش مالک برنامه ریزی شده است. او در نبرد به کمک برادر می شتابد و می خواهد او را از این مخمصه نجات دهد(گویا ای تی )
انطور که ازداستان بازی پیداست مالک و یرادرش یعنی نقش اول بازی و شخصیت اصلی پرنس که با شخصیت شماره ی دوم ان نکات مشترک زیادی دارد از فرزندان و بازماندگان حضرت سلیمان هستند که در حال حاضر در قصری که به تخت سلیمان از ان یاد می شود به سر می برند و وظیفه ی مراقبت از ان را در برابر بی گانگان بر عهده دارند.حضرت سلیمان که با جنیان و دنیای ماورا رابطه ای اسرار امیز دارد ارتشی مخفی را در قصر خود نگاه داشته است که در مواقع ضروری از ان استفاده کند.
ولی برادران نااگاه از اینکه این ارتش می تواند ارزوی دیرینه ی انها را در عرض چند ثانیه به نابودی بکشانند کاملا بی خبر هستند و با اشتباهی که برادر بزرگ تر (مالک) انجام می دهد سرنوشت تخت سلیمان به کلی تغییر می کند(گویا ای تی )
از داستان که بگذریم و به گیم – پلی بپردازیم اینگونه در می یابیم که در نیمی از محتویات موجود در بازی تکراری هستند به این معنا که بسیاری از عناصر مانند قابلیت عقب بردن زمان و … قبلا در این سری بازی ها دیده شدند ولی اگر بگویم که این بازی جزو بهترین هاست و واقعا می تواند به یکی از بهترین ها در کل سری بازی های قبلی ساخته شده از بازی PRINCE OF PERSIA تبدیل شود مبالغه نکرده ام.
در بازی به اضافه قابلیت های تکراری یک سری توانایی ها ی جدید وجود دارند که در بهتر شدن بازی بسیار موثر هستند از جمله انها می توانم به یخ کردن اب و راه رفتن روی ان اشاره کنم.
در این شماره ۸۰ درصد بازی شامل حرکات اکروبات ,راه رفتن روی دیوار و حرکات پرشی میشوند .همین قابلیت اکروبات بازی شاهزاده ی ایرانی ما تیازمند یک کنترل بسیار قوی و کار شده است که سازندگان در این ضمینه هم بهترین و کامل ترین کنترل را انتخاب کردند.
کنترل خیلی خوب و راحت است ((البته در کنسول xbox360 زیرا که نقد این بازی در رابطه با این کنسول است)) دکمه ها ی پرش , مبارز ها و حتی استفاده از قابلیت ها و توانایی های شاهزاده ی ایرانی به صورت هم زمان همین خوش ساخت بودن و توجه سازندگان به کنترل بازی را اثبات می کند.
اگر با اخبار بازی ها و در کل شرکت سازنده Ubi Soft اشنا باشید متوجه خواهید شد که تیم سازنده ی همین بازی پروژه ی Assassin creed را در کارنامه ی خود به ثبت رساندند(گویا ای تی )
یک سورپرایز دیگری هم در بازی وجود دارد که فعلا در باره ی ان حرفی نمی زنم و در اخر مقاله به بررسی ان می پردازم.
مورد بعدی که باز هم از افتخارات بازی به حساب می اید گرافیک فوق العاده ان است. گرافیک خیلی زیبا و در عین سادگی کاملا چشم گیر است.
مکان ها و مقبر ها ی گنبدی شکل و مسجد مانند معماری زیبای ایرانی را به تصویر می کشند و خیلی مطابق با سنت های دیرینه ی پارسی و فرهنگ ایرانی هستند از جمله عناصر موجود در بازی که باز هم فرهنگ ایرانی را نشان می دهند فرش ایرانی است که گاه گاهی در بازی می بینیم.

خاک ها و شن های شناور در هوا خیلی طبیعی هستند و حتی در هنگام راه رفتن شاهزاده ی ایرانی روی سنگ ها و زمین از انها گرد و غبار بلند می شود.
طراحی خود شخصیت اصلی بازی هم مانند همان شخصیتی است که در شماره ی دوم بازی ولی با کمی تفاوت دیده ایم. ولی باز هم هیج کم و کسری ندارد و پرنس جوان ما خیلی خوش تیپ تر و زیبا تر از قبل امده است !
معماهای بازی نسبت به قبل خیلی ساده تر شدند و برای حل کردن انها کافی است کمی به فکر خود رجوع کنید و بعد می بینید که معما حل شده است در کل معماها خیلی بازیکن را درگیر نمی کنند(گویا ای تی )
حال به بررسی قابلیت های جدید می پردازیم که قبلا در سری بازی پرنس شاهد ان نبودیم:
اولین قابلیت جدید در بازی که توسط یکی از جنیان در خدمت حضرت سلیمان به شاهزاده ی ما داده می شود قدرت منجمد کردن اب است . او با این قدرت می تواند روی اب به راحتی راه برود و حتی می تواند به عنوان ستون از همین اب های یخ شده استفاده کند.
از دیگر ویژگی های جدید موجود در بازی قدرت حرکت باد است . شابد انتخاب عنوانی مانند حرکت باد ابهاماتی را ایجاد می کند .با این قدرت شخصیت اصلی بازی می تواند به سرعت باد جابجا شود و می تواند با همین قابلیت دشمن را از پای در بیاورد.
برگرداندن خاطرات گذشته هم بخشی از قابلیت بازی است .پرنس می تواند با این قابلیت مکان های تخریب شده و قدیمی معابد را به حالت اصلی و اولیه خود برگرداند و از انها به عنوان مسیری برای ادامه ی راهش استفاده کند.
همانظور که در بالا هم ذکر شد حرکات مبارزه در بازی زیاد نیستند ولی با این وجود راضی کننده اند. ولی موردی که اینجا کمی ازار دهنده است نداشتن تنوع در سلاح های انتخابی در بازی است .شخصیت اصلی بازی تمام مبارزه ها را به جز برخی ار بخش های پایانی بازی تنها با یک سلاح و یک شمشیر انجام می دهد(گویا ای تی )
در طول بازی علاوه بر دشمنان عادی و تقریبا ضعیف نیمچه غول هایی هم وجود دارند که در مبارزات تنوع ابجاد می کنند البته این مطلب هم باید ذکر کرد که غول اصلی بازی که نمادی از شیطان است برای مبارزه و غلبه کردن بر او کاری راحت است و بازیکن را ابدا اذیت نمی کند و در کل بازی بسیار ساده و دور از هر گونه سختی و مشکل است.
حال به معرفی نیروها و قدرت های جانبی پرنس می پردازیم که در مبارزه ها بسیار مفید واقع می شوند.
برای بدست اوردن این قدرت های اضافی باید تا می توانید دشمنان را بکشید و نیروی حاصل از کشتن انها را بدست اورید تا بتوانید قابلیت های خود را به روز کرده و از انها استفاده کنید.
اولین قدرت داده شده در بازی قدرت سنگ است که از شما در برابر دشمنان دفاع می کند این نیرو باعث می شود شما نسبت به ضربت دشمنان کمتر اسیب ببینید.
همه ی نیرو ها یکسان عمل می کنند و نمی توان گفت که یکی از انها از همه بهتر است ولی شاید از نظر من نیروی ارتعاش و ایجاد لرزش در سطح زمین در طول بازی خیلی بیشتر به کار اید
حال می خواهم در باره ی همان سورپرایزی صحبت کنم که در ابتدای مقاله در باره ی ان صحبت کرده بودم .این عنوان مربوط به صدا گذاری در بازی است که اصالت ایرانی ها و در کل پارسی زبانان را زیر سوال برده است.
در ابتدای بازی جمله ای را شنیدم که اول باورش برایم سخت بود و بعد ها با کمی پیشرفت به صحت ان اطمینان کامل پیدا کردم(گویا ای تی )

در بازی علاوه بر زبان خارجی بعضی از جمله ها را به صورت فارسی و زبان اصیل پارسی می شنوید البته این کار شاید به این معنا صورت گرفته است که با اسم بازی مظابقت کند ولی زبان فارسی متعلق به شاهزاده ی در اصطلاح فارسی ما نیست بلکه زبان فارسی متعلق به دشمنان و دشمن اصلی شاهزاده ی ما یعنی اهریمنی است که از ان در بازی به افریطه نام برده می شود این مورد دیگر واقعا سوتی شدید و عمیقی است که ابدا جای بخشش ندارد .ولی به هر حال این باعث نمی شود که ما از بازی کردن این بازی خیلی خوب صرف نظر کنیم(گویا ای تی )
این سری از بازی شاهزاده ی ایرانی هم خیلی خوش ساخت و خوب از اب در امد البته اگر از برخی ضعف ها و باگ های خیلی جزئی صرف نظر کنیم امتحان کردن این بازی حتما به علاقه مندان بازی های سوم شخص و باری های پر تحرک به همراه معماهای گوناگون توصیه می گردد و در اخر تاریخچه ای از این سری بازی را برای شما اورده ام که شاید مطالعه ی ان برای علاقه مندان مفید واقع شود :

The Sands of Time Trilogy

The Sands of Time trilogy, played out in three games between 2003 and 2005, keeps the common elements of an unnamed Prince, Vizier and Princess (Farah), and focuses rather on two critical elements – The Sands of Time and The Dagger of Time, both with connections to the concept of time travel. The Sands have the power to infect and turn all forms of life into dangerous monsters, while the Dagger of Time has the power to slow down, stop and even reverse time. Time travel and its consequences feature both as gameplay and plot elements throughout the series, which is far more plot-focused than earlier games. As well as the three games mentioned below, a tactics game was also released for the Nintendo DS, complementing The Two Thrones, while another mainline game in the series, called The Forgotten Sands, was released in 2010)Wikipedia)
مشخصات بازی :
نام بازی :prince of Persia Forgotten Sand
نام ناشر : Ubi Soft
نام سازنده : Ubi Soft Canada
کنسول ها : Xbox360 Ps3 Pc windows
سبک بازی :اکشن ماجراجوییتمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ